Německo-Sasko: Stolpen, město a hrad - 11.4.2019

Název

Německo-Sasko: Stolpen, město a hrad - 11.4.2019

Popis

Název hradu má zřejmě slovanský původ, kdy slovo "štolp", znamenalo výraz pro sloup nebo pilíř. Hrad byl postaven na vrcholu čedičového suku a přímo byl spojen s čedičovými sloupy. Hrad ve středověku patřil míšeňským biskupům. Po polovině 16. století přešel hrad a panství do rukou saského kurfiřta. Za vlády kuřfiřtů se hrad přeměnil v renezanční opevněný zámek. V neklidných válečných dobách hrad sloužil jako pevnost.
Technicky zajímavé je zýsobování hradu na vysoké skále vodou. Jednak bylo zřízeno několik cisteren vytesaných ve skále, které se naplňovaly vodou přivezenou povozy. Roku 1561 byla zahájena stavba vodovodu. Horní mistr Martin Planer z Freibergu nechal provrtat 1200 stromových kmenů a ve Freibergu nechal zhotovit dřevěné kolo o průměru 10 m, pomocí kterého se voda čerpala vzhůru do hradu. Protože při každém vojenském tažení nepřátelských vojsk kolem hradu byl vodovod zničena znovu musel být opraven, bylo roku 1608 rozhodnuto kufiřtem Kristiánem vytesat hradní studnu. Po 22 letech tesání bylo dosaženo vody v hloubce 82m / někde uváděno 84m/. Je to nejhlubší tesaná studna v bazaltu na světě.
Asi nejznámější obyvatelkou hradu byla hraběnka Anna Constantiie z Coselu, která bývala milenkou a metresou kurfiřta a polského krále Augusta Silného. O Vánocích v r. 1716 byla dopravena na Stolpen a zde uvězněna. Strávila zde celý zbytek svého života, tj 49 let.

Období

Statistiky

  • 79 fotek
  • 18 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-TZ70

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Německo-Sasko: Stolpen, město a hrad - 11.4.2019
Komentáře Přidat